Čtvrtfinálový thriller

Datum: 17.3.2014, 08:49
Autor: Dalibor Gába

Vyřazovací část nejvyšší moravské soutěže se tradičně v posledních letech smrskává na souboj o to, kdo se probojuje do finále proti suverénním Huskám. Borci z Tesly, díky zlepšenému závěru základní části, dostali velmi přijatelného soupeře ze Žďáru, proti kterému se Tesle v posledních sezónách daří. V probíhající sezóně hráči z Lesné proti tradičnímu soupeři z Vysočiny zaznamenali dvě výhry. V utkání tak byl brněnský celek mírným favoritem.

BK ŽĎÁR NAD SÁZAVOU “B“ – TESLA BRNO 68:49 (14:17, 28:26, 51:37)

Tesla: Duben 12 (1/0), Pláňavský 8 (2/2), Pivec 7, Šebestík 6 (4/2), Rachůnek 5 (2/1), Gába 4 (8/4), Janovec 4, Pikhart 3
TH: 41(!!!)/22 – 17/9
Trojky: 3 - 4  (Růžička 3x – Pláňavský 2x, Pikhart, Pivec)
Fauly: 19 – 33(!!!)
5 chyb: 38 min. Šebestík, 40 min. Pikart
TCH: 17 min. + 21 min. lavička hostí
Diváci: 40

K utkání se brněnští borci dostavili i přes zdravotní problémy ve velmi solidním počtu 10 a z počátku začali naplňovat roli mírného favorita. Precizní obranou nedovolovala Tesla jednoduché koše což spolu velmi dobrou úspěšností střely (kupodivu i z čáry trestného hodu) znamenalo na konci 7. minuty vedení 15:7 pro hosty z Brna. Domácí ovšem do konce první desetiminutovky dokázali skóre korigovat na rozdíl pouhých 3 bodů.

Na začátku 2. čtvrtiny se hosté drželi stanovené taktiky a hlavně díky podkošové převaze narostl rozdíl ve skóre v polovině druhé desetiminutovky na komfortní rozdíl 7 bodů pro hosty z Lesné. Poté ovšem začali brát osud utkání do svých rukou rozhodčí (viz. níže) a brněnským borcům prakticky nedovolili přejít půlící čáru. Výsledkem byla těžko uvěřitelných 12 trestných hodů v řadě nařízených ve prospěch domácích hráčů a udělení jedné technické chyby za protesty hostující lavičce. Naštěstí pro hosty, domácí ze 12 trestných hodů proměnili pouhé 3. Díky tomu se odcházelo do šaten na poločasovou přestávku za házenkářského skóre 28:26 pro domácí Žďár.

Začátek druhého poločasu se nesl v podobném duchu jako konec poločasu prvního – technická chyba hostující lavičce a několik rychle odpískaných faulů hostujícím borcům a rázem se náskok domácího celku blížil k deseti bodům. Bohužel v tento okamžik se Tesla začala utápět v diskuzích s rozhodčími, diváky a soupeři a nesoustředila se na samotnou hru. Hráči z Lesné nedokázali zabránit rychlým vnikům pod koš – v této disciplíně vynikali hlavně domácí Vavřínek s kapitánem Růžičkou. V útoku to bylo ze strany Tesly prakticky k nedívání a tak jen zázrakem byl rozdíl ve skóre na konci 30. minuty „pouze“ čtrnáctibodový.

Na začátku poslední části dostala Tesla studenou sprchu v podobě 3 úspěšných trojbodových pokusů od domácího kapitána. Poté ještě jednou (a naposledy) dokázala Tesla zvednout hlavu a na konci 38. minuty zkorigovala skóre na 47:60. Pak ovšem následovalo dalších 7 trestných hodů pro domácí, ze kterých proměnili borci ze Žďáru celých 6, což značilo prakticky beznadějný rozdíl 19 bodů pro odvetu.

K samotnému výkonu rozhodčích se obyčejně nemám nutnost vyjadřovat, ovšem výkon pánů Bukovského a Číhy byl v mnoha aspektech zarážející a podle mého názoru překračoval hranice, ve kterých se standardně výkon rozhodčích pohybuje. Z mého pohledu bylo utkání řízeno tendenčně ve prospěch domácích, ovšem nechávám na zvážení čtenářů, aby si obrázek udělali sami. K tomu nabízím několik „zajímavých“ faktů:
- poměr faulů – 19:33
- poměr nařízených trestných hodů – 41:17
- technické chyby – 0:2
- nesportovní chyby 0:2
- útočný faul spolu s nesportovní chybou byl odměněn 4 trestnými hody a to přesto, že míč při útočném faulu mělo v držení hostující mužstvo (tzn. 2 trestné hody byly uděleny jako „dárek“)
- domácí tým nastoupil na jinou soupisku, než uvedeno v zápise o utkání

TESLA BRNO - BK ŽĎÁR NAD SÁZAVOU “B“ 61:41 (15:2, 27:10, 34:26)

Tesla: Gába 16 (4/1), Pivec 12, Rachůnek 8 (2/2), Šebestík 8 (2/2), Duben 6 (2/0), Janovec 4 (2/2), Pláňavský 3, Juříček 2, Pikhart 2
TH: 16/11 – 22/15
Trojky: 4 - 0  (Pivec 2x, Gába, Pláňavský)
Fauly: 23 - 18
5 chyb: 38 min. Gába – 39 min. Jun
Diváci: 35

Solidně zaplněná Tesla aréna viděla nedělní čtvrtfinálovou odvetu mezi domácími borci a soupeřem ze Žďáru, který si převezl na brněnskou palubovku (resp. Taraflex) komfortní 19 bodový náskok. Plán domácích borců pro odvetu zněl jednoduše – každou čtvrtinu ukrojit ze sobotní ztráty minimálně 5 bodů a dostat se tak na kýžený 20 bodový rozdíl, který by zaručoval postup do semifinále právě hráčům z Lesné.

Ze začátku utkání se zdálo, že tento plán nebude nereálný. Domácí vyrukovali s velmi těsnou obranou na hostující šutery Vavřínka a Růžičku a první koš dovolili borcům ze Žďáru až na konci 5. minuty. V první čtvrtině to byl jediný úspěšný pokus hostí a domácím se z 19 bodového manka podařilo za prvních 10 minut ukrojit plných 13 bodů, když všichni, kdo se v domácím dresu objevil na hřišti, přesně dodržovali taktické pokyny.

Bylo jasné, že toto vražedné tempo v obraně nemohou domácí vydržet a že s postupem času se hostující šuteři začnou více prosazovat. Ovšem obranná mašina domácích dokázala ještě přidala na obrátkách, v útoku se prosazovala podkošová domácí trojice a tak plán na smazání 19 bodové ztráty byl splněn již v 18 minutě, kdy domácí vedli 25:4. Poté ovšem hosté mírně zkorigovali výsledek a do závěrečného poločasu čtvrtfinálové bitvy se odcházelo za stavu 27:10

Třetí desetiminutovka se ovšem nesla v podobném duchu jako v sobotním utkání. Domácím se absolutně nedařilo v útoku, což spolu s dírami v domácí obraně, které hostující neomylně trestali, znamenalo, že se sen o postupu mezi nejlepší 4 celky elitní jihomoravské soutěže začal rozplývat. Borci z Lesné za 3. čtvrtinu zaznamenali pouze 7 bodů a před posledním dějstvím se jejich náskok ztenčil na pouhých 8 bodů.

V poslední části zavelel do útoku nestor domácích Rachec, který i přes pochroumaný kotník dokázal díky útočné aktivitě držet naděje domácích na postup. Hosté ovšem dokázali s Teslou držet krok a tak 3 minuty do konce utkání byl rozdíl ve skóre „pouhých“ 9 bodů, což znamenalo 11 bodů pod normou nutnou pro postup do dalšího kola. Domácí ovšem dokázali posbírat zbytky fyzických a psychických sil a zaveleli do poslední vlny útoku. V tuto chvíli se střelecky chytil do té doby v útoku nevýrazný domácí kapitán Pivík, k němu se přidal Dejv a rázem 90s před koncem se podařilo domácím natáhnout rozdíl ve skóre na 16 bodů. Tesla v tento okamžik předváděla hru na hranici možností, hala bouřila a hnala své miláčky za dalším smazáním ztráty. Hosté ovšem v tento kritický okamžik proměňovali trestné hody, na které je domácí hráči posílali. Naštěstí tato disciplína se dařila i domácím hráčům. Necelou minutu před koncem ovšem vedli domácí pouze o 15 bodů, což bylo pořád málo. Naštěstí si ovšem domácí kapitán nechal to nejlepší na závěr utkání – po dvou proměněných šestkách Racheca a vybojovaném míči v obraně se Pivík dostal k otevřené trojkové střele. Po vystřelení celá hala ztichla aby následně mohla propuknout ve výbuch radosti – střela propadla síťkou a 28s před koncem byl rozdíl ve skóre 20 bodů a v tento okamžik postupovala Tesla. Poslední útok se domácí borci rozhodli nefaulovat a nechat výhodu poslední střely na hosty ze Žďáru. Hosté si sice dokázali vytvořit několik slibných pozic, ale štěstí tentokrát přálo domácím, a když i poslední pokus s klaksonem síťkou nepropadl, mohly vypuknout oslavy u domácího celku.

Po roce se opakoval tedy stejný scénář a o postupu do semifinále rozhodl 1 bod – tentokráte se ovšem radovala z postupu domácí Tesla. Za předvedený výkon patří všem hráčů velký dík, protože smazat 19 bodové manko se každý den nepodaří. V semifinále čeká na borce z Lesné opět další z tradičních soupeřů – Boskovice. První utkání se odehraje v Tesla Aréně v sobotu 29.3, přijďte nás opět podpořit.